bilgiler

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen: “Mısır üzerinden Gazze’ye insani hava koridoru açıyoruz”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin (AB) Mısır üzerinden Gazze Şeridi’ne insani hava koridoru açacağını ve ilk uçuşların bu hafta yapılmasının beklendiğini duyurdu.
Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen Berlin Süreci Zirvesi’nde Batı Balkan ülkeleri ile Avrupa Birliği (AB) liderleri bir araya geldi. Zirveye, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Borjana Kristo, Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic, Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski katıldı.
Zirvede, Batı Balkan ülkeleri Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’ın birliğe ve ortak pazara katılım süreçleri masaya yatırıldı. İlk defa bir Batı Balkan ülkesinde organize edilen zirvenin ardından programın ev sahipliğini üstlenen Arnavutluk Başbakanı Rama, Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen ve Almanya Başbakanı Scholz ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Von der Leyen yaptığı konuşmada, AB reformlarını hızlandırma çağrısı yaparak, “Geçtiğimiz yıl Berlin Süreci’nin emin ellerde olduğunu söylemiştim ve haklı çıktım. İyimserliğe rağmen yapılması gereken çok şey var. AB reformlarını hızlandırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Reformlara yatırımların eşlik edeceğini vurgulayan von der Leyen, AB’nin üç yıl önce bölge için taahhüt ettiği 30 milyar euro yatırımdan 16 milyarlık kısmını bölgeye yönlendirdiğini ifade etti.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen: “Mısır üzerinden Gazze’ye insani hava koridoru açıyoruz”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.