SON DAKİKA

YAŞAMI PAYLAŞMAK 12.12.2018

VİDEO, YAŞAMI PAYLAŞMAK

ANA HABER 11.12.2018

ANA HABER, VİDEO

SAĞLIK OLSUN 11.12.2018

SAĞLIK OLSUN, VİDEO

DHMİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğüne, sahip olduğu birikimi yurt dışındaki firmalara aktarabilmesi için Türkiye dışında şirket kurma yetkisi verildiğini belirterek,

Bu haber 19 Şubat 2018 - 11:10 'de eklendi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havayolunun “halkın yolu”  olması için 15 yıldır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali  Yıldırım başta olmak üzere herkesin  yoğun mesai harcadığını ve bunun boşa  gitmediğini ifade ederek, Türkiye’nin havacılıkta son yıllarda en çok büyüyen  ülke olma özelliğini sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye’de havacılık sektörünün geliştirilmesinin ve büyütülmesinin  kolay olmadığına işaret eden Arslan, şöyle devam etti:

“Çok cesur adımlar atılması gerekiyordu. Bu kararların en büyüğü  havacılığın serbestleştirilmesiydi. Arkasından yap-işlet-devret (YİD)  uygulamaları geldi. Biz bunları yaparken tabii birileri de  ‘Devlet özelleşiyor’,  ‘Devlet satılıyor’ diye eleştiriler yapıyorlardı. Bugünlere gelmek elbette kolay  olmadı ama cesaret ve kararlılıkla ülkenizin menfaatine olduğuna inandığınız  adımları atarsanız, şüphesiz ki büyük başarılar ardından gelir. Yine  havacılığımızı daha da büyütmek için bir dev adım daha attık ve İstanbul’a  dünyanın en büyük havalimanını inşa ediyoruz. Bu kararımıza da gerek ülke içinden  gerekse dışından birçok muhalif çıktı ve havalimanını inşa ettirmemek için  ellerinden geleni yaptılar. Biz tereddüt dahi göstermeden yolumuza devam ettik ve  kısa süre sonra havalimanımızı hizmete açacağız. İşte bu gelişmeler DHMİ Genel  Müdürlüğünü de büyüttü ve artık dünyaya açılma zamanı geldi.”

Serbestleşme kararı ve ardından YİD modeli uygulamalarıyla özel  sektöre imkan tanıdıklarını anımsatan Arslan, böylece DHMİ Genel Müdürlüğüne yeni  rakipler oluştuğunu ve bu rekabetin kurumun da önünü açtığını dile getirdi.

Arslan, dünyada YİD modelinin “Türk modeli” olarak tanındığını ve bu  modeli özel sektörde yer alan işletmecilere ve hatta dünyaya öğrettiklerini  vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Karşılıklı sinerji yarattık. Bütün bunlar bir devrimdi. Bu devrimin  ikinci basamağı kısmi özelleştirmelerdi. Bunlarla ilgili de yine  Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın desteğiyle kanuni düzenlemelerimizi yaptık.  Bu düzenlemelerden sonra YİD ile özel sektöre yaptırdığımız tesislerin işletme  haklarını imzalanan kira sözleşmeleri kapsamında yeniden onlara devrettik.  Böylece kamu-özel iş birliği modelini yaygınlaştırarak yurt içinde diğer  sektörlere de mihmandarlık yaptık. Şimdi sıra yurt dışına geldi. Bunun için de  her türlü altyapımız hazır.”

Arslan, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu  kararıyla DHMİ Genel Müdürlüğüne yurt dışında şirket kurabilme yetkisinin  verildiğine dikkati çekerek, bu sayede kurumun dünyaya açılmasının önündeki  engellerin de kalktığını bildirdi.

Söz konusu şirketin kurulmasıyla birikimlerin yurt dışında  pazarlanacağını anlatan Arslan, bunu 2 türlü yapacaklarını anlattı.

Bakan Arslan, şunları kaydetti:

“Birincisi, sahip olduğumuz birikimi  ülkelere ve bu ülkelerin  firmalarına öğretmek ve bunun karşılığında ülkemize yeni bir gelir kalemi  yaratmak. İkincisi ise ‘Artık yurt dışı pazarında DHMİ de var’ dedirtebilmek,  yurt dışındaki ihaleleri takip etmek ve bunları alarak iş hacmini genişletmek  için yapılanmak. Bunun altyapısını biz daha önce oluşturduk, mevzuatımızı  hazırladık. Artık bu aşamadan sonra bir iş geliştirme birimi oluşturacağız.  Burada arkadaşlarımız dünya pazarlarını araştıracak, yurt dışındaki fırsatlara  bakacak, açılan ihaleleri takip ederek DHMİ’nin sahip olduğu bilgi birikimi  çerçevesinde bu pazarlara girmek için gerekli modelleme yöntemlerine çalışacak ve  gerektiğinde yeni iş birliklerinin oluşması için yönetime öneri paketi hazırlama  faaliyetlerinde bulunacaklar.”

Bundan sonraki hedeflerinin, DHMİ’nin küresel markaya dönüşmesi  olduğunu belirten Arslan, “Bu bizim için son derece önemli. Sıradaki hedefimiz  bu, inşallah gerçekleştireceğiz.” ifadesini kullandı.

Arslan, yurt dışı merkezli kurulacak DHMİ şirketinin sermayesinin 100  milyon dolara kadar artırılabileceğini, şirketin sermayesinin yüzde 50’sinden  fazlasının, yönetim yetki ve sorumluluklarının DHMİ’ye ait olacağını dile  getirdi.

Kurulacak şirketin nominal sermayesinin, DHMİ Yönetim Kurulu  tarafından ilgili ülke mevzuatına uygun olarak yılın Genel Yatırım ve Finansman  Programı’nda yer alan hedeflere uygun tespit edileceğine işaret eden Arslan, söz  konusu şirketin bu yılın ilk yarısında faaliyete geçmesinin planlandığını  söyledi.

Arslan, şirketin kurulacağı ülkenin, pazarlanacak ana faaliyet  konuları ve ülkelerin serbest ticaret anlaşmalarına göre belirleneceğini  kaydetti.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN