SON DAKİKA

ŞAİRİN NOT DEFTERİ 15.12.2018

ŞAİRİN NOT DEFTERİ, VİDEO

ANA HABER 14.12.2018

ANA HABER, VİDEO

ANA HABER 13.12.2018

ANA HABER, VİDEO

CUMANIN BEREKETİ 13.12.2018

CUMANIN BEREKETİ, VİDEO

Kılavuzgençlik öğrencileri zaferin 103. Yılında Çanakkale’de

Bu haber 13 Mart 2018 - 12:45 'de eklendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Akademi Lise ve Bilgievi öğrencileri Çanakkale Zaferi’nin 103.yılında Çanakkale’yi ziyaret etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı, bünyesinde faaliyet gösteren Akademi Lise ve Bilgievleri’nde eğitim gören 250 öğrenciyi Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünde Çanakkale’ye götürdü. Zaferin kazanıldığı Çanakkale’nin önemli yerlerini rehber eşliğinde gezen öğrenciler, Çanakkale Şehitleri’nin hangi şartlarda kazanıldığını görme fırsatı yakaladılar. Öğrenciler, Çanakkale ziyareti ile bir tarihin yeniden yazıldığı topraklarda olmanın gururunu yaşadıklarını kaydettiler.

Öğrencilerin gezide ilk durağı 57. Alay Şehitliği oldu. Savaş sırasında asker ve komutanların tamamının hayatını kaybettiği 57. Piyade Alayı Şehitliği’nin hikayesini dinleyen öğrenciler, Çanakkale’de şehit düşen Kocaelili şehitlerin mezarları başında dua ettiler. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün saati sayesinde bir şarapnel parçasından kurtulduğu yer olan Conkbayırı’nı ziyaret eden öğrenciler, rehberlerinden edindikleri bilgilerin ardından Atatürk heykelinin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde ileri simülasyon teknikleri ile Çanakkale Savaşları’nın önemli kesitleri, hareketli platformlarda 63 dakikalık gösterimle Kılavuz Gençlik bünyesindeki öğrencilere izletildi. İçinde üç boyutlu gösterilerinde bulunduğu merkezde öğrenciler çok etkilendiklerini dile getirdiler.

Son olarak Çanakkale Savaşı’nın dönüm noktalarından birisi olan Seyit Onbaşı’nın 216 kilogram ağırlığındaki topları kaldırdığı Rumeli Mecidiye Tabyaları, rehberler eşliğinde ziyaret edildi. Temsili Krupp topunun önünde Seyit Onbaşı ve silah arkadaşlarının heykel canlandırmasının bulunduğu yerde öğrenciler, Seyit Onbaşı için dua etti ve fotoğraf çekildi.