SON DAKİKA

RAMAZAN SOHBERLERİ 23.05.2019

RAMAZAN SOHBETLERİ, VİDEO

ANA HABER 23.05.2019

ANA HABER, VİDEO

RAMAZAN SOHBETLERİ 22.05.2019

RAMAZAN SOHBETLERİ, VİDEO

ANA HABER 22.05.2019

ANA HABER, VİDEO

Kocaeli’de 1 liraya satılan ekmeğe vatandaşlardan büyük ilgi

Bu haber 13 Kasım 2018 - 14:57 'de eklendi

210 ekmeğin 1.25 TL’den satıldığı Kocaeli’de Körfez ilçesinde belediye halk ekmek fırınında üretilen ve 250 gramı 1 TL’den satılan ekmekler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Günde 10 bin ekmek üreten fırın talebe yetişmekte zorlanıyor.

Kocaeli’de son dönemde ekmeğin gramajı 250’den 210‘a düşürülerek 1.25 TL’den satılması vatandaşlardan tepki gördü. Enflasyonda yaşanan artışla birlikte ekmeğe yapılan zam, sadece Kocaeli’nin Körfez ilçesinde Körfez Belediyesi bünyesindeki üretim yapan halk ekmeği fırınını etkilemedi. Fırında belediye bünyesindeki işçiler tarafında üretilen ve 250 gramı 1 TL’den satılan ekmekler, vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Yüzde 100 katkı maddesiz üretilen ekmekler, ilçede bulunan 23 noktada halka sunuluyor. Günde 10 bin ekmeğin üretildiği fırın, vatandaşlardan gelen yoğun talebi zaman zaman karşılamakta güçlük çekiyor. Sıcak ekmek için fırına gelen vatandaşlar, hijyenik, katkı maddesi içermeyen ve 1 TL’den satılan ekmekten çok memnun olduklarını söylediler.

“Ekmek üzerinden yapılan oyunları bozmak için halk ekmek faaliyetlerini sürdürüyoruz”

Sık sık fırını denetleyen Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, yapılan ekonomik oyunlar karşısına vatandaşların yanında olmak amacıyla ucuz ekmek üretimine devam ettiklerini ifade etti. Baran, “Fırsat ekonomisi dediğimiz olay gündeme gelmekte. Enflasyondaki yüzde 20’lik artışın dışında vatandaşlarımız arasında bazı insafsız stokçuların oluştuğunu gördük ve fiyatların üzerinde yüzde 200-300 oranında zam yapan belli kurumların olduğunu hep beraber görmüş olduk. Bu oyunları durdurmak adına biz ilçemizde ekmek üzerinden yapılan oyunları bozmak için halk ekmek fırınımızın faaliyetlerini sürdürüyoruz. Halkımıza en kaliteli ekmeği en ucuz fiyata vermenin gayreti içerisinde bulunuyoruz. Özellikle vatandaşlarımıza piyasada 250 gram olarak verilen ekmeğin 200 grama düşürülmesi ve 210 gram ekmeğin 1.25 TL’ye satılması vatandaşlarımızı son derece mağdur etti. Biz 250 gram ekmeği 1 TL’den vererek vatandaşlarımıza yaklaşık yüzde 25 daha uygun bir fiyatla bunu sunuyoruz. Ekmek fiyatları üzerinden; vatandaşın, garibanın olmazsa olmazı üzerinden siyaset yapılmasının doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu noktada yerel yönetimlere de büyük görevler düşüyor” dedi.