Afete hazırlıkta 86 bin 439 yapı incelendi - TV41 - Kocaeli HaberTV41 – Kocaeli Haber

13 Kasım 2023 - 08:10

Afete hazırlıkta 86 bin 439 yapı incelendi

Afete hazırlıkta 86 bin 439 yapı incelendi
Son Güncelleme :

06 Ekim 2023 - 13:10

Kocaeli’de 1999 depreminden önce inşa edilen binaları afete hazırlıklı hale getirmek için yürütülen çalışmalarda şu ana kadar 86 bin 439 yapının incelenmesini tamamlandı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Dirençli Şehir Kocaeli” vizyonu çerçevesinde 1999 depreminden önce inşa edilen binaları afete hazırlıklı hale getirmek için çalışmalar sürüdürüyor. Dirençli Şehir Kocaeli için hazırlanan eylem planlarından biri olan “Deprem Riski Altındaki Yapıların Belirlenmesi” çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi arasında protokol imzalanmıştı. 1999 Gölcük depremini geçiren ve Sismik Tehlike Bölgeleri Haritası’nda yer alan 250 bin yapının detaylı olarak taranacağını ön gören protokolde şu ana kadar 86 bin 439 yapının incelenmesi tamamlandı.

110 inşaat mühendisine eğitim verildi
Kocaeli Büyükşehir Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanlığı, 1999 Marmara Depremi öncesi yapılan binalardan başlamak üzere il sınırları içerisinde yer alan tüm binalara yönelik “Hasarsız Tespit Yöntemi-6306 Sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliği EK-A” kullanılmak suretiyle yapılan çalışmalarda yoğun mesai harcıyor. İlk olarak yapıların hasarsız tespit edilebilmesi ile ilgili sürecin belirlenmesi ile birlikte Büyükşehir Belediyesi ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi arasında protokol imzalanarak, saha tespitlerinde kullanılacak yazılım geliştirildi. Yine Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi arasında imzalanan danışmanlık hizmet işi çerçevesinde sahada çalışacak 110 inşaat mühendisine yönelik eğitimler düzenlendi.

86 bin 439 yapı incelendi
Deprem Risk Haritasında zemin durumu sınıflandırmasına göre, 17 Ağustos 1999 Depremi öncesi inşa edilen yapıların 86 bin 439’u incelendi. Projede ilk 6 aylık dilimde 160 bini aşkın yapı stokunun taraması tamamlanacak. Yapılacak ikinci protokolle de sonraki 3 ay içinde 90 bin yapının daha incelenmesi hedefleniyor. Böylece incelenecek yapı stoku sayısı 250 bin olacak. Büyükşehir belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi tarafından oluşturulan bilim kurulunun aldığı kararlar neticesinde yapılan çalışmalar öncelikli dönüşüm alanlarının belirlenmesine altlık teşkil ediyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
reklam