Akaryakıt vurgunu operasyonunda tutuklu sayısı 56’ya ulaştı « TV41

SON DAKİKA

Akaryakıt vurgunu operasyonunda tutuklu sayısı 56’ya ulaştı

Bu haber 02 Mart 2018 - 11:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Örgütlü olarak akaryakıt ve vergi kaçakçılığı yaparak devleti 600 Milyon TL vergi kaybına uğrattıkları iddiasıya gözaltına alınan 130 şüphelinden adliyeye sevk edilen 7 kişi daha tutuklandı.
Olayda tutuklu sayısı 56’ya yükseldi.

Kocaeli merkezli akaryakıt dağıtım şirketleri ve bayilerinde kurulu bulunan otomasyon ve yazar kasa sistemlerine dışarıdan müdahale edilerek satış verilerinin silindiği, bu yolla da haksız kazanç elde edildiği iddiaları üzerine Körfez Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştı. Şüphelilerin 6 aylık dönemde devleti en az 600 milyon TL vergi kaybına uğrattıkları tespit edilmişti. Kocaeli Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ve Körfez Savcılığı koordinesinde yürütülen soruşturmada usulsüzlük yaptığı iddia edilen şirketlere yönelik 16 Şubat günü 72 ilde eş zamanlı olarak ’Vurgun’ operasyonu düzenlenmişti. Gerçekleştirilen operasyonlar doğrultusunda Kocaeli’de 130 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Şüphelilerden emniyetteki işlemleri tamamlanan 11 şahıs daha dün sağlık kontrollerinin ardından Körfez Adliyesi’ne sevk edildi. Şüphelilerden 1’i adli kontrol şartıyla, 3’ü savcı sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 7 kişinin de tutuklanarak cezaevine gönderilmesine karar verildi. Emniyette işlemleri süren 3 şüpheliden 1’inin ise sorgusunun ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.Böylece olayda tutukluluk sayısı 56’ya ulaşırken, adli kontrol şartı ile serbest bırakılanların sayısı 61, serbest bırakılanların sayısı ise 11 oldu.