Anneye 6 destek « TV41

SON DAKİKA

Anneye 6 destek

Çalışan annelere devlet de maddi destek sağlıyor. Süt parasından iş göremezlik ödeneğine, doğum yardımından yarım günlük maaşa kadar 6 destek var.

Bu haber 12 Şubat 2018 - 11:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Anne olanlara pek çok destek sağlanıyor. Özellikle annelerin çalışma hayatından kopmaması için izin imkanlarının yanı sıra maddi destekler de veriliyor. İşte annelere yönelik 6 destek:
 
DOĞUM YARDIMI 300-600 TL

Tüm annelere ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocuklarda 600 lira veriliyor.
 
149 TL SÜT PARASI 

Doğum yapanlara 149 lira süt parası veriliyor. Bu parayı almak için kadının ya da eşinin çalışıyor olması yeterli. 
 
MAAŞ DEVLETTEN

Anneler, doğum izninde çalışmadıkları sürenin parasını devletten alıyor. En düşük ödeme, bu yıl 5 bin 50 lira. Maaşa göre tutar değişiyor.
 
YARIM GÜN ÇALIŞANA 938 TL

İşçi anneler, ilk doğumdan sonra 60, ikinci doğumdan sonra 120, 3 ve üzerindeki doğumlardan sonra 180 gün yarım gün çalışabiliyor. Çalışılan sürenin prim ve ücretini işveren, çalışmayan sürenin prim ve ücretlerini İşsizlik Sigortası Fonu ödüyor. Fon’un ödeyeceği tutar ‘brüt asgari ücretin (AGİ’siz) günlük miktarı’ndan belirleniyor. 1 ay boyu yarı zamanlı çalışana Fon 938,65 lira ödüyor.
 
KREŞ DESTEĞİ

Meclis’teki tasarıya göre; kadın çalışanlara, işyerinde kreş hizmeti verilmemesi ve ödemelerin doğrudan kreş hizmeti sağlayan gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerine (kreşlere) yapılması şartıyla, her bir çocuk için aylık 304.4 lirayı geçmemek üzere gelir vergisinden istisna tutularak destek sağlanabilecek.
 
BÜYÜKANNE MAAŞI

Torunlarına bakan büyükannelere aylık 425 lira desteğin verildiği projede, 1 yıllık süre Mart’ta dolacak. Proje yaygınlaştırılabilir..

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN