Bahçeli’den CHP’ye: Siz de cümbüş deyin « TV41

SON DAKİKA

Bahçeli’den CHP’ye: Siz de cümbüş deyin

Bu haber 27 Şubat 2018 - 14:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Hocalı katliamı ve Hollanda parlamentosunun 1915 kararına değindiği grup konuşmasında, CHP’ye, “Biz cumhur dedik, buyurun siz de ittifak kurun ve adına cümbüş deyin” sözleriyle yüklendi.
MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Türk milletinin pek çok zulme maruz kaldığını kaydeden Bahçeli, bunlardan en acısının 26 Şubat 1992’de Azerbaycan’ın yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşandığını ifade etti. 26 yıl önce Hocalı’nın oluk oluk kanının döküldüğünün altını çizen Bahçeli, “Ermeni çeteleri Rus ordusunun 366’ncı Alayı ile birlikte Karabağ’daki Hocalı kasabasına barbarca saldırmışlardır. 11 bin nüfuslu Hocalı, zalimlerin hışmına uğramıştır. 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü de çocuk olmak üzere 613 silahsız ve savunmasız kardeşimiz şehit edilmiştir. Katledilen soydaşlarımızın çoğu üst üste yığılıp ateşe verilmiştir. Canilerin buradaki amacı da arkada delil bırakmamaktır. Üstelik tutsak alınan bin 275 kişinin 150’sinden bugüne kadar hiçbir haber alınamamıştır. İnsanlığın gözü önünde soykırım suçu işlenmiştir” diye konuştu.

“Unvanın ismi Cumhur İttifakı”

Yeni sistemin doğasına muvafık şekilde siyasi partiler arasında ittifak kurabilmenin kanuni alt yapısının hazırlandığını anımsatan Bahçeli, bu kapsamda MHP ile AK Parti’den üçer üyenin katılımıyla teşkil edilen Milli Mutabakat Komisyonunun çalışmalarını tamamladığını, 26 maddelik kanun teklifini ise TBMM’ye sunduğunu ifade etti. Bahçeli, hazırlanan kanun teklifiyle oy pusulasında ittifakın unvanının üste yazılacağını dile getirerek, unvanın isminin “Cumhur İttifakı” olduğunu bildirdi. Bahçeli, “Varsın başkaları ihanet ittifakıyla avunsun. Varsın başkaları FETÖ ittifakından medet umsun. Varsın başkaları PKK/PYD ittifakına umut bağlasın. Biz cumhur diyeceğiz, biz Cumhuriyet diyeceğiz, biz Türkiye’nin ittifak ve iradesiyle hepsini şaşkına, alayını sudan çıkmış balığa çevireceğiz. Türk düşmanlarının, Türkiye muhaliflerinin cumhurun ittifakı karşısında sönmekten, ufalanmaktan başka çareleri yoktur, kalmamıştır. Ümitsiz olmayacağız, çünkü Allah vardır. Huzursuz olmayacağız, çünkü Türklük imanla ayaktadır. Karamsar olmayacağız, güven veren, gelecek vaat eden Cumhur İttifakı hazırdır, kararlıdır” ifadelerini kullandı.