Bakan Derya Yanık, Pınar Gültekin cinayeti ile ilgili açıklamalarda bulundu « TV41

6 Temmuz 2022 - 15:22

Bakan Derya Yanık, Pınar Gültekin cinayeti ile ilgili açıklamalarda bulundu

Son Güncelleme :

23 Haziran 2022 - 11:46

Bakan Derya Yanık, Pınar Gültekin cinayeti ile ilgili açıklamalarda bulundu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Muğla’da Pınar Gültekin’i canavarca katleden sanık hakkında verilen cezaya “haksız tahrik” sebebiyle indirim yapılmasına ilişkin, “Pınar Gültekin davasında da süreci en başından beri çok titizlikle takip eden arkadaşlarımızın kanaati bu davada haksız tahrik indirimi son derece yanlış bir değerlendirmedir. Faili cesaretlendiren bir değerlendirmedir. Kamuoyunun adaletin tecellisi düşüncesini sarsan bir sonuçtur” diye konuştu.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Etimesgut Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezini ziyaret etti. Tek tek sınıfları ve atölyeleri ziyaret eden Bakan Yanık daha sonra merkezde eğitim gören öğrenciler tarafından hazırlanan çocuk gösterilerini izledi. Program çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yanık, Muğla’da Pınar Gültekin’i canavarca katleden sanık hakkında verilen cezaya “haksız tahrik” sebebiyle indirim yapılmasını değerlendirdi.

“Haksız tahrik indirimi uygulanmış olmasına biz de çok üzgünüz”

Pınar Gültekin davasında sanığa haksız tahrik indirimi uygulanmasına ilişkin konuşan Bakan Yanık, “Süreç devam ediyor. Haksız tahrik indirimi uygulanmış olmasına biz de çok üzgünüz. Biz bakanlık olarak bu davayı en başından beri takip ediyoruz. Dosyanın içeriğine ilgili arkadaşlarımız çok vakıflar. Ben de yakından takip ediyorum hukukçu kimliği ile. Dolayısıyla biz dün itibarıyla istinaf mahkemesine müracaat anlamında süre tutum dilekçemizi verdik. Gerekçeli karar açıklandıktan sonra da istinaf gerekçelerimizi ayrıca dosyaya sunacağız. Süreci takip ediyoruz. Bizim açımızdan kadına yönelik şiddetle mücadele bir bütün. Bunun önleyici hizmetlerinden yargılama aşamasına ve şiddet faillerinin bu olayda artık çok canavarca eylemin orta olduğu çok açık. Bu yüzden cezanın da yerini bulması, failin hak ettiği cezayı alması da şiddetle mücadelemizin bir parçası. Biz sonuna kadar süreci takip edeceğiz. Ardından da üst mahkemelere taşıyacağız” diye konuştu.
“(Pınar Gültekin davası) Haksız tahrik indirimi uygulanmaması gerektiğini en başından beri bakanlık olarak söylüyoruz”

Ceza indirimini nasıl değerlendirdiği sorulan Bakan Yanık, şunları söyledi:

“Bu dava özelinde, henüz yargılama süreci devam ettiği için değerlendirme yapmak doğru olmaz. Biz nitekim bakanlık olarak bu konudaki yaklaşımımızı itirazlarımızla dilekçelerimizle ifade ediyoruz. Ancak şunu hep ifade ettik: Genel olarak şiddetle mücadele noktasında yargılamanın seyrinden, hızından, yargı mercilerimizin verdiği kararların içeriğine kadar şiddetle mücadelede çok önemli katkısı olduğunu, şiddetle mücadeleye çok ciddi bir desteği olduğunu söyledik. Bundan sonra da bunu takip edeceğiz ve gözeteceğiz. Ben bir hukukçu kimliği ile söyleyecek olursam: Haksız tahrik bir yargılama süjesi midir? Evet öyle. Ancak bunu olayın niteliğine, içeriğine, şekline göre değerlendirirsiniz. Biz de burada haksız tahrik indirimi uygulanmaması gerektiğini en başından beri bakanlık olarak söylüyoruz. Çünkü olayın vuku buluş şekli ortada. Bu anlamda bizim kanaatimiz, dosyanın içerisindeki delillerden yola çıkarak.”

“Bizim kanaatimiz, Pınar Gültekin davasında haksız tahrik indiriminin son derece yanlış olduğudur”
Haksız tahrik indiriminin olmamasını dile getirmelerinin bir ön kabul olmadığının altını çizen Bakan Yanık, “Bizim bakanlık olarak yaptığımız hiçbir işlem, hiçbir itiraz ya da hiçbir süreç takibi genel geçer ezberler üzerinden yürümüyor. Arkadaşlarımız titizlikle dosyaları çalışıyorlar. Arkadaşlarımız titizlikle delilleri inceliyorlar. Bu deliller çerçevesinde beyanlarda bulunuyoruz, taleplerde bulunuyoruz. Davayı üst mahkemelere taşıyoruz ya da ‘Evet bu çerçevede bu verilen karar doğrudur’ diyoruz. Pınar Gültekin davasında da süreci en başından beri çok titizlikle takip eden arkadaşlarımızın kanaati bu davada haksız tahrik indirimi son derece yanlış bir değerlendirmedir. Faili cesaretlendiren bir değerlendirmedir. Kamuoyunun adaletin tecellisi düşüncesini sarsan bir sonuçtur. Biz buna itirazımızı yapacağız. Yüksek mahkemeler de değerlendirecekler” dedi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam