Beş Divanlı Rıza Bey Konağı yeniden doğuyor « TV41

SON DAKİKA

Beş Divanlı Rıza Bey Konağı yeniden doğuyor

Bu haber 23 Şubat 2018 - 14:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Derince’nin Tahtalı Mahallesi’nde bulunan Beş Divanlı Rıza Bey Konağı’nın yeniden doğuyor.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Derince İlçesi, Tahtalı Mahallesi’nde bulunan Beş Divanlı Rıza Bey Konağı’nı aslına uygun olarak yeniden inşa ediyor. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 15.03.2011 tarih 10.876 sayılı kararıyla koruma altına alınarak, 2. derece tarihi yapı olarak tescillenen yapı rekonstrüksiyon projesiyle günümüze kazandırılıyor. Çalışmaları başlayan yapının korunacak ve numune örneği alınacak yapı elemanları numaralandırılıyor. Özel yapı elemanları ise sökülerek muhafaza ediliyor. Konağın rekonstrüksiyon çalışmaları bir yıl içinde tamamlanacak.

Konak, 1999’da yaşanan Marmara Depremi’ne kadar konut olarak işlev gördü, depremden sonra boşaltıldı ve günümüze kadar kullanılmadı. Konak, zemin ve üst kat olmak üzere iki katlı olarak yapıldı. Yapının ahır ve samanlığın olduğu zemin kat kısmı 109 metrekare, birinci kat 109 metrekare olmak üzere toplam 218 metrekare ölçülerinde.

Yapının üstündeki kitabesine göre, konak 1892 yılında Rıza Bey’in babası Kocabaşoğlu Yusuf Ağa tarafından yaptırıldı. Milli mücadele yıllarında Taşköprü yöresi ve çevresindeki Milli Müfreze’nin kurucusu olan Beş Divanlı Rıza Bey, konağı karargah olarak kullandığından konak “Beşdivanlı Rıza Bey” adını aldı.