SON DAKİKA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ‘BAŞAKŞEHİR ŞEHİR HASTANESİNİN YANINA İNŞALLAH METRO DA GELECEK’

Bu haber 20 Nisan 2020 - 18:42 'de eklendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başakşehir Şehir Hastanesi metro inşaatının devlet tarafından yapılacağını açıklayarak, “Başakşehir Şehir Hastanesinin yanına inşallah metro da gelecek” dedi.
Başakşehir Şehir Hastanesinin ilk etabı düzenlenen törenle hizmete açılıyor. Açılış nedeniyle hastanede gerçekleştirilen törene, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve yetkililer katıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da video konferans ile bağlandı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Dünyanın korona virüs salgını ile adeta kavrulduğu bir dönemde bu açılışı yapmamız çok önemli. Gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin dahi çöktüğü, insanları evlerinde, hastane koridorlarında yetersiz müdahale sebebiyle öldüğü dönemde elimizdekinin kıymetini iyi bilmeliyiz. Türkiye yatak ve doktor sayısında değilse bile yoğun bakım yatağı sayısındaki üstünlüğü ile bu sürece oldukça avantajlı girmiştir. Şu anda bu hastanemizi bin 500’ün üzerinde yatak kapasitesi var. Kendi kendimize yeterli olmanın, dostlarımıza yardım eli uzatabilecek seviyede bulunmamızın önemini bizzat yaşayarak görüyoruz. Büyük ideallerle kurulmuş birliklerin, küresel yapıları anlamını yitirdiği dönemde Türkiye kendi ayakları üzerinde durarak gücünü göstermiştir. Bu başarının gerisinde özellikle kurmuş olduğumuz altyapı, özellikle hükumetlerimiz döneminde attığımız adımların büyük önemi var” ifadelerini kullandı.

“Yeşilköy ve Sancaktepe’de hastanelerin yanında hava ulaşımı devam edecek”

Yeşilköy ve Sancaktepe’de yapımı süren hastanelere dikkat çeken Erdoğan, “Bu dönem içerisinde kararlı bir adım attık. Fakat bir kongre merkezine panellerle ayrılmış hastane yapacağız demedik. Yeşilköy havalimanının bir bölümüne 45 günde bin 5 yataklı hastane inşa edeceğiz dedik. Tek odalı olmak üzere. Şu anda yoğun bir şekilde bu hastane inşaatı devam ediyor. Yine Sancaktepe’de aynı oda sayısına sahip başka bir hastane daha yapıyoruz. Bunlar her odasında gerekli olan bütün ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yapılıyor. Yeşilköy’de aynı zamanda hava ulaşımı aynı şekilde Sancaktepe’de hava ulaşımı da olacak şekilde tedbirimizi aldık. Sancaktepe’de iki ulaşım imkanımız var. Bir taraftan malum Sabiha Gökçen, bir taraftan bitişiğindeki pist var. Yeşilköy’de zaten böyle bir sıkıntımız yok. Bununla uluslararası camiaya da hizmet verme imkanı yakalayacağız. Sadece bu güne değil on yıl sonrasına da cevap verecek bir yatırım yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Ülkemizde genel sağlık sigortası dışında kalan neredeyse kimse yoktur”

Türkiye’ye son 17 yılda sağlık anlamında yapılan yatırımları sıralayan Erdoğan, “Sağlık reformları ile altyapı ve sistemi güçlendirdik. Derince’de de yine 250 yataklı bir hastaneyi aynı şekilde inşa ediyoruz. Bir diğeri de Sultan Abdmülhamit’in Hadımköy’de inşa ettiği tarihi 150 odalı hastanenin restorasyonu yapılıyor. Mesele şu. Tarihi toprağa gömmeyelim, onarıp yeniden kazanalım. Gelecek onunla da iftihar etsin. Ülkemizde genel sağlık sigortası dışında kalan neredeyse kimse yoktur. Gücü olan primini ödeyerek, gücü olmayanın primini devlet üstlenerek herkesi bu şemsiyede topladık. Eskiden dökülen, dert kapısı olan hastanelerimizi binasından cihazına kadar tamamen yeniledik. Bununla kalmadık. Hayalimiz olan şehir hastanelerini kurmaya başladık. Ne zamanki bu ülkede başbakan oldum o süreçte hep bunu söyledim. Şehir hastaneleri benim rüyamdır dedim. O günden itibaren başladık ve şehir hastaneleri inşa ederek tüm büyük şehirlerimizde bunları yapacağız. Bunun dışında bazı şehirlerimizde yine şehir hastaneleri inşa edeceğiz. Tüm dünyanı hayranlıkla takip ettiği bu proje kapsamında bugüne kadar 10 şehir hastanesi hizmete aldık” diye konuştu.