Dilovası’nda Türkiye ve Ortadoğu konuşuldu « TV41

SON DAKİKA

Dilovası’nda Türkiye ve Ortadoğu konuşuldu

Bu haber 27 Şubat 2018 - 13:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dilovası Belediyesi, Tarihçi Yazar Prof.Dr. Mehmet Çelik’in katılımıyla tarih ve kültür konulu konferans düzenledi.

Dilovası Belediyesi tarafından Dilovası Kültür Merkezinde Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun Geleceği konulu konferans düzenlendi. Konferansta Tarihçi Yazar Prof. Dr. Mehmet Çelik konuşmacı olarak yer aldı. Programa Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, Dilovası İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Turan Güneş, AK Parti Dilovası İlçe Başkanı Osman Akbulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Murat Babaoğlu, Dilovası Belediyesi meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Konferanstaki açılış konuşmasında Ortadoğu’da çok önemli gelişmelerin yaşandığını dile getiren Belediye Başkanı Toltar, “Ülkemizin ve Ortadoğu’da çok önemli gelişmelerin yaşandığı bu süreçte bizde olayları yakından takip ediyoruz. Ülkemizin bekası ve güvenliği için kahraman askerimiz Zeytin Dalı operasyonu ile Afrin’de seve seve canlarını ortaya koymaktadır. Hepimiz Mehmetçiğimizin yanındayız. Onlar yalnız değildir. Bundan öncede ülkemiz adına canlarını feda eden askerlerimiz ve emniyet mensuplarına Allah’tan rahmet, gazilerimize de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum” dedi.

Türkiye’deki kardeşlik ve berberliğin bazı kesimleri rahatsız ettiğine belirten Toltar, “Ülkemiz konumu itibarı ile çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Bu birilerinin hoşuna gitmiyor. Ülkemizde ki kardeşlik, birlik beraberliğimiz birilerini rahatsız etmektedir. Ülkemizde yaklaşık 40 yıldır çeşitli nedenlerle ülkemizi bölmek için ellerinden geleni yaptılar. Son olarak 15 Temmuz’da yaşadığımız hain darbe girişimi yakın tarihimizde ki en büyük hainliği gördük. Ancak milli irade Cumhurbaşkanına, devletine bayrağına ve vatanına sahip çıktı. Hainlere geçit bırakmadı. İnşallah bundan sonra da ülkemiz üzerinde ki karanlık odaklara halkımız her zaman gereken cevabı verecektir” diye konuştu.

Başkan Toltar’ın ardından söz alan Prof. Dr. Mehmet Çelik ise 15 Temmuz’da Dilovası’nın gösterdiği dik duruşa değinerek, “Dilovası 15 Temmuz hain darbe gecesinde kenetlenmiş ve hainlere doğulusu batılısı gereken cevabı vermiştir. Bu ve ayrıca referandumda alınan yüzde 61’lik oy oranı büyük bir başarı olarak AK Parti Genel Merkezi’ne kadar ulaşılmış ve bu Genel Merkezin oldukça hoşuna gittiğini ve takdir ettiklerini biliyorum. Sizlere hem 15 Temmuz’da gösterdiğiniz birliktelikten ve referandumda alınan büyük başarıdan dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konferansa Kudüs’te yapılmak istenenleri vurgulayarak başlayan Çelik, “Amerika Kudüs üzerine hamle yaparak Müslümanları kışkırtmaya çalıştı. Kudüs tarih boyunca Müslümanların onur kalesi olmuştur. Birleşmiş milletlerde yapılan oylamada Cumhurbaşkanımız sayesinde Kudüs’ün onurunu korumak için büyük bir çaba sarf ederek 125 ülke Türkiye’nin yanında yer almıştır. Gelecek nesiller Kudüs’ün tarihini yakından incelemelidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Dünya 5’ten büyüktür’ ifadesi bütün dünyanın dikkatini çekti. Devletleri sömürmeye alışmış ülkelere karşı, Türkiye’nin dik duruşu ve rest çekmesi ezilmiş ve ezilmekte olan tüm toplumlara örnek oldu” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu’da yaşanan olayların yeni olmadığına dikkat çeken Çelik, “100 yıldır bu coğrafyada kan ve gözyaşı dinmedi. Bu kan ve gözyaşı Avrupa’da, Amerika’da ve Uzak Doğu’da yok. Bu durum hep İslam coğrafyasında yaşanıyor. Bunu hep sorgulamalı ve tedbirli olmalıyız. Türkiye tarihin her noktasında önemli dönemlerden geçmiştir. Ülkemiz şu anda Afrin’de Zeytin Dalı harekatını sürdürüyor. Aslanlarımız, Mehmetçiğimiz terörist avlıyor. Geleceğimiz için, daha güzel bir Türkiye için bunun yapılması şart. Millet olarak bir olacağız, Cumhurbaşkanımıza destek vereceğiz. Afrin’de onları kazdıkları kuyulara gömeceğiz inşallah” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konferans sonunda Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, Prof.Dr. Mehmet Çelik’e katılımlarından ve yaptığı açıklamalardan dolayı teşekkür ederek hediye takdim etti.