Engelsiz öğrenciler 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı « TV41

SON DAKİKA

Engelsiz öğrenciler 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı

Bu haber 09 Mart 2018 - 13:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencileri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi personelinin kadınlar gününü kutladı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’ndeki hafif ve orta zihinsel engelli öğrenciler Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kendi elleriyle yaptıkları kurabiyeleri kadınlara dağıtarak kutladı. Merkezde eğitim gören hafif ve orta zihinsel engelli öğrenciler, yiyecek içecek atölyesinde yaptıkları kurabiyeleri Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binasında çalışan kadın personele ikram ederek, Kadınlar Gününü kutladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bünyesinde hizmet veren Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde zihinsel engelli öğrenciler için birçok eğitim ve etkinlik programı bulunuyor. Bu programlar arasında; el sanatları atölyeleri, müzik atölyesi, seramik atölyesi, yiyecek içecek hizmetleri atölyesi, bahçecilik atölyesi, drama ve halk oyunları bulunuyor. Ayrıca öğrenciler ve aileleri için psikolojik destek programları da düzenleniyor. Bu programlar; bireysel destek, aile görüşmeleri, grup terapisi ve aile terapisi şeklinde gerçekleşiyor.

Özel eğitim gerektiren bireylerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için eğitim uzmanı tarafından, geliştirilmiş programlar ve yöntemler zihinsel engelli bireylere uygulanıyor. Neden-sonuç ilişkisi kurabilme, yaratıcılığın ve hayal gücü gelişiminin önünü açma, sorgulama ve ifade edebilmeye yardımcı olma ve grupla birlikte hareket edebilme yetisi kazandırmak için de drama eğitimleri veriliyor. Ayrıca sosyal aktivite ve beceri geliştirme eğitimi olarak yöresel halk oyunları eğitimleri veriliyor.

Bağımsız yaşam odası engelli bireylerin günlük hayatlarında evde karşılaştıkları zorluklara uyum sağlamaları ve alışmaları amacıyla mobilya ve günlük kullanabileceği eşyalarla döşenmiş eğitsel ve hayata dair çalışmalar yapılıyor. Merkezde bulunan müzik atölyesinde, bir şarkıya ritim ile eşlik edebilme, bir müzik aleti çalabilme, şarkı söyleyebilme, grupla bir şarkı performansı sergileyebilmek için gerekli olan beceriler kazandırılıyor.