Hocalı şehitleri İzmit’te anıldı « TV41

SON DAKİKA

Hocalı şehitleri İzmit’te anıldı

Bu haber 24 Şubat 2018 - 10:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında 1992 tarihinde Ermenilerce katledilen 613 kişi İzmit’te düzenlenen törenle anıldı.
Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetleri tarafından 26 Şubat 1992’de 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katledilmişti. Cesetlerin yakıldığı, hamile kadınlar ve çocukların da vahşete maruz kaldığı katliamın unutulmaması için Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın isteği ile İzmit’te yaklaşık üç yıl önce Hocalı Şehitler Anıtı yaptırılmıştı. Bu yıl da İzmit Belediyesi ile Azerbaycan Dernekler Federasyonu Hocalı şehitleri için ortaklığında anma programı düzenledi. Yenişehir Mahallesi’ndeki İzmit Kaymakamlığı karşısında bulunan Hocalı Şehitler Anıtı’ndaki anma etkinliğine İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Nesimi Valiliği Yardımcısı Gülara Verdiyeva, Nesimi Belediye Başkanı Nazım Karahanov, Azerbaycan Şehit Aileleri Dernek Başkanı Azar Guliyev, Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Valeh Hacıyev, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, Azerbaycan’dan gelen gazeteciler, Körfez Azerbaycan Kültür ve Turizm Spor Kulübü Dernek Başkanı Turgut Caferoğlu, TADEF Genel Sekreteri Canip Nuray, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan ve çok sayıda vatandaş katıldı

Anma töreninde konuşan Azerbaycan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, “Türkiye ile tarih boyunca hep bir ve beraber olduk. Hocalı, Türkiye ile Azerbaycan’ın milli davasıdır. Birimizin eline diken batsa diğerimizin eli acıdı. Azerbaycan ile Türkiye dünyada tek örnektir. Bugünkü devletler çıkara dayalıdır ama Azerbaycan’la Türkiye kardeştir. Türklerin kalbinde asla soykırım yoktur. Bu soykırımı asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Geçmişimize sahip çıkmak zorundayız. İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan Hocalı Şehitleri anıtımızı, hatıra ormanı yaptı. Kendisine çok teşekkür ederiz” dedi.

Daha sonra konuşan Nesimi Belediye Başkanı Nazım Karahanov, ” Hocalı’da yüzlerce kardeşimiz soykırıma uğradı. Türk kardeşlerimize ve İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’a minnettarız. Bu anıtın çok büyük anlamı var. Hepimiz biriz, beraberiz. Her zaman sizin yanınızda olacağımıza söz veriyoruz” diye konuştu.

Son olarak konuşan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Azerbaycan’da sizin ayağınıza diken batarsa burada bizim de canımız acıyor. 26 yıl önce Ermeniler Hocalı’da bir soykırım örneği verdi. Bu katliamı unutmayacağız ve unutturmayacağız. Azeri ya da Türk ayırmadan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Bizlere düşen onların o fedakarlığını unutmamak. Hocalı Anıtı’nı Türkiye’de ilk biz yaptık, şimdi tüm Türkiye’de örnek oldu. Hatıra ormanımız gelecek nesillere ilham olacak. Nesimi’de güzel işbirliği yapıyoruz. Bu yaklaşımlar Türk Azerbaycan kardeşliğini daha da sağlamlaştırıyor. Sevgili Azeri kardeşlerim, sizler sadece kendi ülkenizin gençleri değilsiniz bizim de gençlerimizsiniz. Türkiye sizin de vatanınız. İzmit’te sizlere destek olmaktan onur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Hocalı’da şehit edilenler için dualar okundu. Etkinlik, 28 Azerbaycanlı öğrenciye de bisiklet dağıtılması ile son buldu.