Hocalı şehitlerinin anısı Körfez’de yaşatılacak « TV41

SON DAKİKA

Hocalı şehitlerinin anısı Körfez’de yaşatılacak

Bu haber 26 Şubat 2018 - 18:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Körfez belediyesi tarafından Hocalı’da katledilen 613 Azerbaycan Türkü’nün anısına inşa edilen Hocalı Anıtı, katliamın 26.yılında okunan dualarla açıldı.

Körfez Belediyesi tarafından Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından katledilen 613 Azerbaycan vatandaşının anısına yapılan Hocalı Anıtı, katliamın 26. yıldönümünde düzenlenen anma töreni ile açıldı. Açılış törenine Kocaeli Vali Yardımcısı Osman Ekşi, Körfez Kaymakamı Hüseyin Can, Kocaeli Büyükşeihir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, AK Parti Kocaeli milletvekilleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Hocalı’da katledilen Azerbaycan vatandaşları için düzenlenen saygı duruşu ile başlayan tören, Azerbaycan Milli Marşı ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

“Hayvanın dahi yapmayacağı şeyleri orada Hocalı Türkleri’ne reva görülmüştür”

Törende konuşan Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, her zaman Türkiye’nin desteklerini arkasında hissettiklerini söyleyerek, “Buradaki açılışta bir bakımdan hüzünlüyüz. Çünkü Azarbaycan bağımsızlığını elde ettiği 1992’de Ruslar’ın tank taburuyla Karabağ’ın en stratejik olan noktası 25 Şubat’ın o buzlu gününde top atışları ile yer bir edilmiştir. Bununla da yetinmemişler, gece evlere girerek katliam değil, soykırım yapmışlardır. Tarihte eşi benzeri görülmemiştir. Hayvanın dahi yapmayacağı şeyleri orada Hocalı Türkleri’ne reva görülmüştür” dedi.

“Rabbim bir daha böyle acılar göstermesin”

Daha sonra konuşan Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, “Her zaman zalimler zalimliğini yapmıştır. Elbetteki biz de Azerbaycan ile tek devlet iki millet olarak her zaman el birliği, gönül birliğinde, gönül coğrafyamızda hep aynı türküleri söyledik, hep aynı duyguları paylaştık. Aynı sevdamızı hep aynı devletimizde paylaşmış durumdayız. Bugün 26. yıl dönümündeyiz. 26 Şubat 1996’da Ermeniler’in yapmış olduğu bu soykırımda 613 Ermeni kardeşimiz şehit edildi, bin 250 kardeşimiz esir edildi, 150 tanesinden hiç haber alınamadı. 450 ağır yaralı vardı. Bugün yine aynı zalimlik dünyanın her tarafında devam ediyor. Afrin’deki Mehmetçiğimize Rabbim yardım etsin, onların yar ve yardımcısı olsun. Rabbim bir daha böyle acılar göstermesin” diye konuştu.

“Hocalı soykırımı Türk Milleti’nin her bir evladının ağrısı, acısıdır”

Başkan Baran’dan sözü devralan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Türkiye ve Azerbaycan’ın iki ülke, tek vatan olduğunu vurgulayarak, “Sarıkamış’tan Çanakkale’ye, Çanakkale’den İstiklal Mücadelesine, Azerbaycan’ın bağımsızlığı uğrunda Karabağ’da bugün ki topraklarımızı geri kazanmak için mücadele eden tüm şehitlerimizi ve bugün terörle mücadelede Afrin’de şehit olan kardeşlerimizin, kahramanlarımızın önünde baş eğerek sözlerime başlamak isterim. Dünyanın neresinde doğmuş, neresinde yaşamış fark etmez. Hocalı soykırımı Türk Milleti’nin her bir evladının ağrısı, acısıdır. Çünkü bu soykırımı yapanlar o işgalci Ermenistan’daki işgalleri sürdüren o millet, o vatandaşları Azarbaycanlı oldukları için öldürmedi. Kendileri de açıkladılar, ‘Onları Türk oldukları için öldürdük’ dediler. Siz bugün burada dosta düşmana bir mesaj verdiniz. O mesaj, milli liderimiz Haydar Aliyev’in tek millet, iki devlet bilinciyle dediniz ki, ‘Hocalı, Azerbaycan kadar bizim de acımızdır’ Hocalı’yı hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız ve bunu yapanların adalet önünde hesap vermesi için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

“Azerbaycan ve Türkiye hep kardeş ve dost iki ülke olmuşlardır”

Kocaeli Büyükşeihir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak da yaptığı konuşmada Hocalı katliamının hüzününü yaşadığını ifade ederek, “Bugün tarihimizde çok acılar bırakmış bir soykırımın anması ile ilgili, Körfez Belediyemiz’in kentimize kazandırmış olduğu anıtın açılış töreninde bir aradayız. Acılıyız, acınızı yüreğimizin en derinlerinde hissediyoruz. Tarihin en derinlerinden beri Azerbaycan ve Türkiye hep kardeş ve dost iki ülke olmuşlardır. Biz bu dostluğun sonsuza dek yürüyeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Hocalı’da Ermeniler tarafından katledilen vatandaşlar başta olmak üzere tüm şehitler için dua okundu. Tören, kurdele kesiminin ardından Başkan Baran’ın konuşması sırasında da okuduğu ve kendi eseri olan Hocalı Şiiri’nin yazılı olduğu tabloyu Azerbaycan’dan gelen misafirlerine hediye etmesi ile son buldu.