Kocaeli’de binerce kadın şehit ve şehit anneleri için bir araya geldi « TV41

SON DAKİKA

Kocaeli’de binerce kadın şehit ve şehit anneleri için bir araya geldi

Bu haber 07 Mart 2018 - 18:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kocaeli’de 8 Mart Dünya Günü kutlamaları kapsamında binlerce kadın şehit anneleri için bir araya geldi.
Etkinlikte 2011 yılında oğlunu terör saldırısında kaybeden şehit annesi Afrin’de savaşan Mehmetçiğe yazdığı mektubu okudu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Kent Konseyi tarafından 8 Mart Dünya Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen “Kocaeli Kadınları Şehitler ve Şehit Anneleri İçin Bir Araya Geliyor” etkinliğinde binlerce kadın, şehit anneleri için bir araya geldi. Kocaeli’nin İzmit ilçesi Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen etkinliği, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Adnan Uyar, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Işıl Bozca, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda kadın takip etti. Binlerce kadının şehit anneleri için bir araya geldiği etkinlikte şehit annesinin Mehmetçiğe yazdığı mektubu okuması ile duygusal anlar yaşandı.

“Kadınların değeri bilinmeli ve bizlere gereken önem verilmeli”

Saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Işıl Bozca’nın yaptığı açılış konuşması ile başladı. Kadın haklarının giderek arttığını söyleyen Işıl Bozca, “Bugün baktığımızda kadınlarımızın çalışma hayatında eskiye göre çok daha aktif bir rol aldığını görüyoruz. Yaşam şartlarının belki de bir zorunluluğu ve eğitim sisteminin yaygınlaşması kuşkusuz bunda çok etkili oldu. Bu dünyada yalnızca erkekler yok. Biz kadınlarda varız. Öyleyse kadınların değeri bilinmeli ve bizlere gereken önem verilmeli. Bugün artık eskiden erkek mesleği olarak bilinen pek çok iş dalında artık kadınlarımızı görebiliyoruz. Kadın yöneticilerimiz, belediye başkanlarımız, kaymakamlarımızın sayısı gün geçtikçe artıyor. Değerli arkadaşlarım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ sözü bu anlamda konunun özeti gibidir” dedi.

“Kadın insanın annesidir”

Daha sonra konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Karasomanoğlu, kadınların toplumların oluşmasına sağladıkları katkıya dikkat çekerek, “Kadın insanın annesidir. Şimdi biz erkek mi yoksa kadın mı daha üstün bunu tartışacak durumda değiliz. Bu akıllı insan işi değildir. Üstünlük taslamak Allah’ın en sevmediği iştir. Onun için üstünlük ölçüsü erkek mi kadın mı? Onu biz tartışamayız. Her ikisi de üstündür. İnsanlık ölçülerine göre davrandığı zaman. İnançlı ahlaklı faydalı insan olduğu zaman. Onun için önemsiyoruz biz onu. Biz kadınımızın 4 duvar arasında kalmasını istemiyoruz. Gelişsin, öz güveni güçlü olsun, ne yapacağını bilsin, yeri geldiğinde kendini savunsun, kendine güvensin, bastığı yeri tanısın, tarihini bilsin, görevini bilsin o zaman kadın ezilmez bu toplumda” diye konuştu.

“Mehmetçik seni bu zalimlerin elinden kurtarmaya gitti”

Karaosmanoğlu’nun konuşmasının ardından Afrin başta olmak üzere tüm şehitler için dua okundu. Okunan duaların ardından 2011 yılında Siirt’teki terör saldırısında şehit düşen Emre Kağan Arlı’nın annesi Emine Arlı, Afrin’deki Mehmetçik için yazdığı mektubu okudu. Mektupta Afrin’de terör örgütleri ile savaşan Mehmetçik için yazdığı sözleri dile getiren Arlı, “Biliyoruz çok zor günler geçiriyorsun. Ülkende zalim Esad ve ortaya çıkan terör örgütlerinin baskısı altındasın. Teröristler ve profesyonel katillere karşı kolun kanadın kırık biliyoruz. Malın, canın, evlatların, eşin, namusun tehdit altında. Korkma, özgürlüğe ve refaha ereceğin günler yakın. Mehmetçik seni bu zalimlerin elinden kurtarmaya gitti. Nasıl, Çanakkale’de dedelerimiz, ninelerimiz emperyalistlere karşı omuz omuza şehadet şerbetini içti ise tüm yüz yıl sonra, bugün yine omuz omuza Afrin’de dur diyoruz. Çektiğin acıları, korkuları burada yüreğimizin en derin noktasında hissediyoruz. Bizleri bölen sınırlar, aradan yüz yıl geçse de kalplerimizi bölemediler. Mehmetçiğimiz, Mohaç’ta, Çanakkale’de nasıl destanlar yazdı ise inşallah evlatlarımızın Afrin’de yazdığı destanı torunlarımıza anlatacağız. Zafer, elbette inananlarındır. Şehit verdiğimiz o yüce mekana uluşan kahramanlarımız, ümmetin yüz akları, sevgili kardeşim buradan sana yardıma gönderdiğim Mehmetçiğe iyi bak. Onu önce Allah’a, sonra sana sana emanet ediyorum. Sevgi ve muhabbetle kardeşin Kocaelili anneler” şeklinde konuştu.

“Ben bir Emre gönderdim ama yüz binlerce Emre geldi”

Etkinliğin ardından konuşan Şehit Annesi Emine Arlı, 2011 yılında oğlu Emre Kağan Arlı’nın Siirt’te terör saldırısında şehit düştüğünü dile getirerek, “Şehit annelerini böyle bir organizasyonda seçmelerinden çok mutlu olduk. Bizim şehit annesi olarak tek beklentimiz unutulmamak. Yavrularımızın ve bizim unutulmamızdan başka bir beklentimiz yok. Şu an da oğlum Afrin’deymiş gibi hissederek yazdım bu mektubu. Oğlum Afrin’de olsaydı ne yapardım, diyerek içimden ne geldi ise onu yazdım. Dualarımız Afrin’deki askerlerimize. Ben bir Emre gönderdim ama yüz binlerce Emre geldi” ifadelerini kullandı.

“Şu an Türkiye’miz çok ince bir noktadan geçiyor”

Dünya Kadınlar Gününde şehit anneleri için bir araya gelmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Hacer Öztürk ise, “Şu an Türkiyemiz çok ince bir noktadan geçiyor. Herkesin seferber olmasını bekliyoruz. Bilhassa kadınlarımızın bugünde bir arada olmasını bekliyoruz. Eğer kadınlar gününde bir dileğim olsaydı bütün çocukları güzel bir şekilde yetiştirip vatana, milletine saygılı ve yararlı bir evlat edindirmek en büyük dileğimdir. Kadınsız bir hayat boş. Cennet annelerin ayağının altındadır. Herkesi yetiştiren anneden geçiyor. Çok güzel duygular içindeyim” dedi.

Duygusal anların yaşandığı etkinlik, Ses Sanatçısı Esat Kabaklı ve Uğur Işılak’ın sahne alması ile devam etti. Kabaklı ve Işılak’ın eserlerini Kocaelili kadınlar için seslendirmesinin ardından etkinlik sona erdi.