Ramazan’da bunlara dikkat edin, sağlık sorunlarına sebep olabilir « TV41

5 Temmuz 2022 - 22:47

Ramazan’da bunlara dikkat edin, sağlık sorunlarına sebep olabilir

Son Güncelleme :

07 Nisan 2022 - 10:38

Özellikle sıvı tüketimi ile yakından ilişkili böbrek, tansiyon, kalp hastalarını oruç tutmamaları konusunda uyaran Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dilem İrkin Koçan, “Sıcakların etkisiyle vücutta fazla su kaybı meydana gelmesi sonucunda bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri baş gösterebilir. Özellikle terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2-2,5 litre su içilmeli dedi.
“Sıvı alımını destekleyin”

İftar ile oruç açılmasıyla birlikte saat başı 1-2 bardak su tüketilmesi gerektiğini belirten Koçan, “Mutlaka öğünümüzde sıvı alımını destekleyecek sebze-meyve gruplarına yer vermeliyiz. Bunun için öğünde sebze yemeği-salata, ayran, komposto gibi içecekler de bulundurmalıyız, yatana kadar geçen sürede su ve meyve tüketimi ile sıvı alımını desteklemeliyiz” dedi.

Oruç açılırken içilen sıvının mutlaka oda ısısında olmasına dikkat çeken Beykent Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dilem İrkin Koçan, “Boş mideye içilen çok soğuk su mideyi rahatsız edip ağrılara neden olabilir, ilk etapta bir bardak su ile oruç açılıp devam eden sürede 3-4 bardak suyu tüketmeliyiz. Yatana kadar ise 1- 1,5 litre suyu aralıklarla tüketmeliyiz. İçilmesi gereken suyun bir kerede fazlaca içilmesi mide sağlığı açısından uygun değildir” şeklinde konuştu.

reklam
reklam