‘Yahya Kaptan’ Dilovası’nda ki mezarı başında anıldı « TV41

SON DAKİKA

‘Yahya Kaptan’ Dilovası’nda ki mezarı başında anıldı

Bu haber 10 Ocak 2018 - 14:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milli Mücadele Kahramanı Şehit Yahya Kaptan, 98.ölüm yıl dönümü nedeniyle Dilovası Tavşancıl Mahallesi’nde ki mezarı başında anıldı.
Dilovası Belediyesi, Milli Mücadele Kahramanı Yahya Kaptan’ın 98. ölüm yıl dönümü dolayısı ile anma programı düzenledi. Yahya Kaptan’ın Tavşancıl Akıncılar Mezarlığı’ndaki kabri başında Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi. Programa Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Turan Güneş, İlçe Jandarma Komutan vekili Mehmet Hamalı, belediye meclis üyeleri, Tavşancıl mahalle muhtarı Kenan Keleş ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Başkan Toltar “Biz bugün Anadolu da özgürce yaşıyorsak, geçmişte bizim dedelerimizin kahramanca mücadeleleri sonucundadır. Yahya Kaptan’ın ruhunu iyi anlamak lazım. 29 yaşındayken şehit oldu. O muhteşem hayatını kısacık ömrüne sığdırmış. Vatan için millet için canını ortaya koyan Yahya Kaptan’ın ruhunu iyi anlayıp, idrak etmemiz ve yaşatmamız gerekiyor. Geçmişte uğruna binlerce vatan evladının canını seve seve vermiş olduğu bu vatanın ne kadar önemli olduğunu iyi anlamamız gerekiyor. Son günlerde ülkemizde yeni yeni oyunlar oynanmak isteniyor. Ülkemizde hayata geçirilmeye çalışılan oyunlara karşı uyanık olmak gerekiyor. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın ve bu cennet vatanda huzur içinde bizlere yaşamayı nasip etsin. Yahya Kaptan’a ve Yahya Kaptan gibi geçmişte bu ülke için canını feda eden tüm şehit kahramanlarımızı saygı ile anıyorum. Allah rahmet eylesin” dedi.

Ardından konuşan Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, “Yahya Kaptan’ın kısa ömrü boyunca, büyük bir cesaret örneği göstererek ülkesine ve vatanına sahip çıkmak uğruna henüz 29 yaşında iken hayata gözlerini yumdu. Görev yaptığı süre içerisinde Kuvay-ı Milliye’yi oluşturarak komutanlığını üstlenerek, sadece İstanbul’un Anadolu’ya geçişinin Tavşancıldaki kontrolünü, sevkiyatını yapmaya yardımcı olmadığı, Darıca ve Gündoğdu’daki Rum, Akmeşe ve Bahçecik’teki Ermeni çetelerinin saldırılarına karşı bölge insanını korumayla ilgili çok büyük görevler üstlenmiştir. Yahya Kaptan gibi cesur vatansever kahramanlarımız sayesinde bizler bu güzel ülkede kardeşçe ve huzur içerisinde yaşıyoruz. Yahya Kaptan ve onun gibi ülkesi uğruna canlarını feda eden tüm kahramanlarımızı saygıyla yad ediyoruz” diye konuştu.